Jakość ryb gwarantowana

Wszystkie ryby, które mamy w ofercie, przyszły na świat w naszej hodowli. Pochodzą więc z pewnego źródła - nie są importowane z zagranicy. Nie stosujemy hormonów ani innych przyspieszaczy wzrostu. Narybek dojrzewa do postaci dorosłych osobników w naturalnym tempie. Wyznajemy zasadę: tylko 100% naturalnego chowu. A to dlatego, że cieszy nas widok zdrowych, szczęśliwych ryb – wtedy i my jesteśmy szczęśliwi!

Skontaktuj się z nami

 e-mail: zamow@akwaryby.pl

tel.: 501-392-200

Umów się na osobisty odbiór ryb w Bytomiu.

Zamów bezpieczną wysyłkę kurierem na terenie całej Polski

© AKWARYBY 1999 - 2024

                          Profesjonalna hodowla ryb akwariowych - odbiór osobisty lub wysyłka kurierem

Molinezja złota
Molinezja złota

Najważniejsze informacje o molinezjach w pigułce:

Rodzina:   Piękniczkowate
Rodzaj:   Poecilia
Nazwa  gatunkowa  polska /  łacińska:   Molinezja ostropyska / Poecilia sphenops Molinezja   szerokopłetwa / Poecilia latipinna Molinezja żaglopłetwa /   Poecilia velifera
Występowanie:   Ameryka Północnej i Południowa – od Meksyku do Kolumbii,   wschodnie stany USA
Rozmiar:   Molinezje szerokopłetwe i żaglopłetwe: samce do 15 cm,   samice do 18 cm Molinezje ostropyskie: samce do 8 cm,   samice do 10 cm Molinezje balonowe: samce do 4 cm, samice   do 6 cm
Pokarm:   suchy (płatki, granulki), żywy (wodzień, ochotka, oczlik,   czarna  larwa komara, dafnia), serca wołowe, mrożony, glony   (spirulina), szpinak, specjalistyczne pokarmy roślinne
Akwarium:   Molinezje szerokopłetwe, żaglopłetwe i ostropyskie: 120 L i   długość co najmniej 80 cm Molinezje balonowe: 60 L i   długość co najmniej 50 cm
 Temperatura  wody:   24-29°C
pH wody:   7,0-8,5
Twardość  wody:   15-30°dGH
Dymorfizm  płciowy:   samiec mniejszy i smuklejszy od samicy z płetwą odbytową   przekształconą w gonopodium
Rozmnażanie:   ryba jajożyworodna
Długość życia:   ok. 4-5 lat
Dojrzałość  płciowa:   po ok. 3 miesiącach

Molinezja

  • Etymologia nazwy 

Z pewnością niewiele osób wie, że nazwa tych pełnych wigoru i temperamentu ryb została zapożyczona od nazwiska francuskiego ministra finansów - Nicolasa Françoisa Molliena. Odkąd zostały sprowadzone do Europy w 1913 roku, molinezje stale utrzymują się w czołówce najpopularniejszych ryb akwariowych.

  • Odmiany molinezji, czyli zapanować nad systematyką

W akwariach spotykane są najczęściej dwie odmiany molinezji – ostrousta, ostropyska (Poecilia sphenops) i szerokopłetwa (Poecilia latipinna), z której wywodzi się „Black Molly”.

Przedmiotem naszej oferty jest zarówno najpopularniejsza odmiana tych ryb - molinezja ostrousta, ostropyska (Poecilia sphenops), jak i szerokopłetwa (Poecilia latipinna), w tym „Black Molly”. Oprócz klasycznej formy barwnej, całej czarnej, specjalizujemy się w hodowli molinezji złotej z ogonem w kształcie liry.

Obok wymienionych odmian jest jeszcze jedna ciesząca się niesłabnącą popularnością wśród akwarystów - jest to odmiana żaglopłetwa (Poecilia velifera).

Warto tu wspomnieć, że z szerokopłetwej molinezji wywodzi się odmiana balonowa, która została sztucznie wyhodowana metodą selekcji i nie zajmujemy się jej hodowlą, ponieważ ma zdeformowany kręgosłup i zaburzone proporcje ciała, co sprawia, że nie potrafi normalnie poruszać się po akwarium. Każdy, kto hodował molinezje, wie, że to bardzo ruchliwy gatunek, a w odmianie balonowej ryby nie wykazują takiej sprawności w pływaniu, co wynika z ich zdeformowanej budowy, a ponadto są bardziej chorowite i w konsekwencji krócej żyją. Mimo to molinezje balonowe znajdują nabywców i zdaje się, że przeżywają obecnie drugą falę popularności.

  • Biotop molinezji

Molinezje ostrouste występują w naturze w wodach Ameryki Północnej i Południowej – od Meksyku do Kolumbii. Szerokopłetwe zasiedlają wschodnie stany USA i Półwysep Jukatan w Meksyku, a żaglopłetwe spotyka się głównie na Jukatanie w Meksyku.

Ponieważ molinezje przebywają w naturze nie tylko w jeziorach, ale również w wolno płynących potokach oraz rzekach, tuż przy ich ujściu do morza, są przystosowane do życia w słonawych wodach i odtworzenie tych warunków w akwarium poprzez wsypanie jednej małej łyżki stołowej soli kuchennej lub morskiej na każde 10 litrów wody w akwarium pozytywnie wpłynie na samopoczucie ryb.

  • Molinezje wymagają cieplejszej wody niż inne piękniczkowate!

Molinezje, bez względu na odmianę, preferują nieco wyższe temperatury wody w akwarium i są mniej odporne na nagłe ich skoki w porównaniu z innymi rybami żyworodnymi. O ile mieczyki znoszą krótkotrwały spadek temperatury nawet do 10°C, o tyle molinezji w zasadzie nie powinno trzymać się w wodzie chłodniejszej niż 24 stopnie Celsjusza. Za to lepiej znoszą one wyższe temperatury, np. podczas upałów, czując się dobrze nawet przy 29°C.

  • Dla molinezji glony to przysmak

Glony, które w naturalny sposób pojawiają się na roślinach, szybach i dekoracjach akwarium, są dla wszystkich molinezji cennym uzupełnieniem diety, toteż często można spotkać widok molinezji zeskubujących glony i aktywnie pływających w poszukiwaniu coraz to nowych miejsc ich występowania. W niewielkim stopniu ryby te przyczyniają się więc do oczyszczania akwarium z glonów.

  • Co jeszcze lubią jeść molinezje?

Jeśli posiadamy świeżo założone akwarium lub nie ma w nim glonów, powinniśmy zadbać o uzupełnienie pokarmu w składniki roślinne. Molinezjom możemy podawać specjalne mieszanki pokarmów roślinnych, np. ze spiruliną, jak również posiekany mrożony szpinak i liście sałaty. Molinezje chętnie znajdą w swojej diecie żywe larwy komarów, takich jak ochotka czy wodzień, a także posiekane dżdżownice czy roztarte serca wołowe. Praktycznie cały zooplankton jest chętnie zjadany przez dorosłe osobniki oraz narybek molinezji, dlatego dafnie i oczlik – czy to w postaci żywej, mrożonej, czy suszonej – również będzie cennym uzupełnieniem diety.

  • Twoja czarna Molly urośnie do prawie 18 cm!

Molinezje szerokopłetwe, a szczególnie odmiany „Black Molly”, z ogonami w kształcie liry i welonowe, mogą rosnąć nawet do 18 cm (samice) i 15 cm (samce). Zwykle jednak osiągają, odpowiednio, 15 i 12 cm długości. Molinezja żaglopłetwa w dobrych warunkach również uzyskuje spore rozmiary, a nieco mniejsza jest molinezja ostropyska, której długość nie przekracza 10 cm dla samic i 8 cm dla samców. Najmniejsza spośród wszystkich molinezji jest odmiana balonowa, osiągając zaledwie do 6 cm w przypadku samic i do 4 cm w przypadku samców

  • Jakie akwarium dla molinezji?

Już sam fakt, że molinezje szerokopłetwe i żaglopłetwe osiągają spore rozmiary, świadczy o tym, że wymagają przestronnego akwarium z częścią gęsto obsadzoną roślinami oraz pozostawioną wolną przestrzenią do pływania.

Pozytywną cechą molinezji jest to, że nie przejawiają one agresji względem innych gatunków ryb, co czyni z nich idealnych mieszkańców do akwarium towarzyskiego, ale trzeba liczyć się z agresja wewnątrzgatunkową – szczególnie w odniesieniu do samców podczas tarła.

Uwzględniając przy tym ich ruchliwość minimalna pojemność akwarium dla odmian szerokopłetwej i żaglopłetwej to 120 L przy długości co najmniej 80 cm. W takiej wielkości zbiorniku możemy trzymać od dwóch do czterech samców, na których powinno przypadać po dwie lub więcej samic.

Molinezje balonowe, jako najmniejsze, dobrze będą czuły się już w akwarium 60-litrowym przy długości 50 cm.