Jakość ryb gwarantowana

Wszystkie ryby, które mamy w ofercie, przyszły na świat w naszej hodowli. Pochodzą więc z pewnego źródła - nie są importowane z zagranicy. Nie stosujemy hormonów ani innych przyspieszaczy wzrostu. Narybek dojrzewa do postaci dorosłych osobników w naturalnym tempie. Wyznajemy zasadę: tylko 100% naturalnego chowu. A to dlatego, że cieszy nas widok zdrowych, szczęśliwych ryb – wtedy i my jesteśmy szczęśliwi!

Skontaktuj się z nami

 e-mail: zamow@akwaryby.pl

tel.: 501-392-200

Umów się na osobisty odbiór ryb w Bytomiu.

Zamów bezpieczną wysyłkę kurierem na terenie całej Polski

© AKWARYBY 1999 - 2024

                          Profesjonalna hodowla ryb akwariowych - odbiór osobisty lub wysyłka kurierem

Gupik Endlera

  • Etymologia nazwy gupik Endlera

Gupik Endlera, który stanowi aktualnie trzon naszej oferty, to gatunek niewielkiej ryby z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae) odkrytej stosunkowo niedawno, bo w 1975 roku przez Johna A. Endlera, na cześć którego do dziś nosi nazwę gatunkową. Choć bez problemu krzyżuje się z gupikiem Poecilia reticulata, różni się od niego pod względem anatomicznym i morfologicznym na tyle, że krzyżówki genetyczne nie są wskazane i nigdy do nich nie doprowadzamy, by zapobiec hybrydyzacji.

  • O różnicach między gupikiem Endlera a gupikiem pawie oczko

W porównaniu z gupikami pawie oczko samice endlerów rodzą mniej młodych. Zauważyliśmy, że w jednym miocie jest ich od 4 do 17 (najczęściej 9-10), w zależności od wieku samicy, a także parametrów fizyko-chemicznych wody. Jako kolejną cechę odróżniającą Poecilia wingei warto wymienić czarne zabarwienie krawędzi łusek, tworzące u dorosłych osobników wzór przypominający sieć rybacką.

  • Odmiany hodowlane Gupik Endlera „Blue Japan” oraz Gupik Endlera „Yellow Tiger Roayle”

W naszej hodowli oprócz form wiernie przypominających ubarwienie dzikich okazów można znaleźć wyselekcjonowane odmiany – niebieską „Blue Japan” oraz żółtą „Yellow Tiger Roayle”.

  • Jakiej płci osobniki wybrać i ile ich trzymać w akwarium?

Mimo, że osobniki płci męskiej nie wykazują agresji względem siebie, tak jak to się dzieje np. u mieczyków Hellera, polecamy trzymanie haremu, w którym na jednego samca przypadają przynajmniej dwie, a najlepiej trzy samice. W przypadku zaburzenia tych proporcji samice będą nieustannie ścigane przez samce i nakłaniane do tarła, co okaże się dla nich – w dłuższej perspektywie – wycieńczające.

  • Czy warto trzymać same samce gupików Endlera?

Nie polecamy natomiast trzymania samych samców. Pokutuje pogląd, że jeśli akwaryście nie zależy na rozmnażaniu tych ryb, powinien zdecydować się na zakup samców, które w dodatku są atrakcyjniej wybarwione. Nic bardziej mylnego, gdyż samce gupików – ze względu na silny instynkt zapładniania samic – nie czują się szczęśliwe w jednopłciowych stadach i nie przejawiają wszystkich zachowań typowych dla swojego gatunku.

  • Do ilu centymetrów dorastają gupiki Endlera?

Samce endlerów dorastają średnio do 2,5 cm, podczas gdy samice są wyraźnie większe, osiągając do 4,5 cm długości.

  • Ile litrów powinno mieć akwarium do gupików Endlera?

Przy takich rozmiarach wydawać by się mogło, że wymagają mniejszego akwarium od Poecilia reticulata, lecz nasze obserwacje dowodzą, że Poecilia wingei potrzebuje przynajmniej takiego samego minimalnego zbiornika jak pawie oczko. Rekomendujemy co najmniej 30-litrowe akwarium, którego długość powinna przekraczać 30 cm.

  • Czy kostka 30 L będzie dobrym domem dla gupików Endlera?

Oznacza to, że popularne kostki 30 L nie są najlepszym miejscem do trzymania i hodowli tej ruchliwej ryby. Polecamy tradycyjne, długie akwaria, w których będzie można wydzielić zarówno część z gęsto zarośniętymi roślinami, jak i pozostawić swobodne miejsce do pływania. Rośliny posłużą jednocześnie jako schronienie dla samic, które będą chciały odpocząć przed zalotami samców, zaś dla narybku i młodocianych osobników będą znakomitą kryjówką. Pamiętajmy przy tym, że gupiki Endlera przebywają większość czasu w górnych partiach akwarium, dlatego wysokość zbiornika nie ma dla nich dużego znaczenia.

  • Jak długo żyją gupiki Endlera?

Endlery żyją krócej od pawich oczek, za to szybciej dojrzewają. W literaturze podaje się, że w przeciętnych akwariowych warunkach dożywają paru miesięcy. Według naszych obserwacji średnia długość życia gupików Endlera wynosi rok i jest ściśle związana z temperaturą wody, w jakiej przez większość czasu pływają ryby. W jakiej temperaturze wody powinny pływać gupiki Endlera? Niższe temperatury, tj. poniżej 24°C, zapewniają dłuższy żywot, ale jednocześnie wolniejszy wzrost i mniej intensywne kolory oraz zainteresowanie tarłem. Przy temperaturze od 26 do 28 stopni Celsjusza możemy cieszyć się szybszym wzrostem ryb, większą ilością samców w poszczególnych miotach, ale skróci to okres życia do około 7 miesięcy. W naszej hodowli gupiki Endlera pływają w wodzie o temperaturze 25°C, co uważamy za najbardziej optymalne warunki do rozwoju tych ryb.

 

 

Najważniejsze informacje o gupikach Endlera w pigułce:

Rodzina:   Piękniczkowate
Podrodzina:   Poeciliinae
Rodzaj:   Poecilia
Nazwa  gatunkowa  polska:   gupik Endlera
Nazwa  gatunkowa  łacińska:   od marca 2006 roku Poecilia wingei, wcześniej Poecilia sp. Endleri
Występowanie:   Laguna de Patos (miasto Puerto La Cruz) w północno-   wschodniej Wenezueli (Ameryka Południowa)
Rozmiar:   samce do 2,5 cm, samice do 4,5 cm
Pokarm:   suchy (płatki, granulki), żywy (oczlik, czarna larwa komara,   artemia), mrożony, z uwzględnieniem glonów (spirulina) i/lub   składników roślinnych
Akwarium:   co najmniej 30 L i o długości powyżej 30 cm
 Temperatura  wody:   24-27°C
pH wody:   6,5-7,5
Twardość  wody:   8-20°dGH
Dymorfizm  płciowy:   samiec znacznie mniejszy i smuklejszy od samicy z płetwą odbytową przekształconą w gonopodium
Rozmnażanie:   ryba jajożyworodna
Długość życia:   od paru miesięcy do ok. 2 lat
Dojrzałość  płciowa:   po ok. 3 miesiącach